David Pomahač

Zpěvák, skladatel a multiinstrumentalista David Pomahač je zakladatel známého urban folkového dua Kieslowski. Zanechal stopu v kapelách Bez peří, Houpací koně, hrál v doprovodné kapele Xaviera Baumaxy, v posledních letech doprovází také písničkářku Imu Tevu.

Počátkem roku 2020 vystoupil ze stínu s Kieslowski a vydal se s albem Do tmy je daleko, produkovaného Tomášem Havlenem (Post-hudba, Zvíře jménem podzim, Spomenik, aj.), na sólovou dráhu. Do tmy je daleko se umístilo v první dvacítce celoroční hitparády Velká Sedma Radia 1, v žebříčku nejlepších desek roku 2020 časopisu Full Moon, v první desítce nejlepších alb roku Musicserver.cz i výběru nejlepších desek rádia Expres FM.

V dubnu 2022 vydal Pomahač u vydavatelství Minority Records své druhé sólové album s názvem Neviditelný. Spoluautorem hudby a producentem desky v jedné osobě je Martin Hůla aka Martin Tvrdý či Bonus.

„Nejlepší věci v životě jsou neviditelné,“ poznamenává Pomahač. „Vzduch, který dýcháme, příběhy psané mezi řádky, láska sama. Dokonce i inspirace se čerpá z nějaké nehmotné sféry. Někdy jsem pak neviditelný sám sobě – těžko čitelný, neuvědomuji si své motivace, přehlížím znamení – ale pak se poznávám ve vypravování příběhů ostatních lidí. Neviditelný je prostředkem ke zpracování těchto podnětů.“

Pomahač zvolil nový přístup k psaní. Tentokrát nehledal podněty v osobním životě, texty jsou inspirovány především z jednotlivých vět románů H. G. Wellse, dystopických sci-fi a historek lidí kolem sebe, splétá příběhy o sebezáchově a vůli přežít. Na desce Neviditelný hostují houslistka Jenovéfa Boková, violoncellistka Marie Dorazilová i Davidův syn Jáchym Pomahač, který ho doprovází během živého hraní.

Nezapomíná se ani na éru Kieslowski, písně jsou součástí Pomahačova příběhu a zaznívají na jeho koncertech.

David Pomahač je mimo jiné autorem oblíbeného podcastu Na kafe s Davidem Pomahačem, ve kterém zpovídá osobnosti české hudební scény.

EPK David Pomahač

Právě v tom, v této autenticitě, je album Neviditelný mimořádně silné.   Ondřej Bezr (Lidové noviny)

Nevím, kam bude Pomahačova sólová tvorba směřovat. A vlastně vůbec nevím, zda je možné album Neviditelný považovat za jeho sólový počin, když je hudební stránka písniček společným dílem Pomahače a Hůly. Ale co vím, je, že spolupráce těch dvou funguje a dala vzniknout jedinečné a svébytné nahrávce, jejíž poslech je fascinujícím zážitkem.    Marek Reinoha (Headliner, 82 %)

David Pomahač připravil niternou hudební zpověď, která jen potvrzuje sílu jeho sólové výpovědi.  Pavel Zelinka (Frontman.cz, 80 %)

Poslech naprosto autentického alba Neviditelný je nejen velkým a silným zážitkem, ale také dobrodružstvím. Nikdy totiž nevíte (a to ani při opakovaných posleších), čím vás v následující vteřině David překvapí. Karel Souček (Hudební knihovna)

Pomahač naproti tomu nabízí hudební minimalismus s lehkým nádechem pozitivní energie, které je na albu jen pomálu. Pro toho, kdo Pomahačovu tvorbu zná, to není žádné překvapení. Zpěvák a autor v jednom dokáže s melancholií pracovat autenticky s lehkostí jako málokdo na české hudební scéně.  Tomáš Kocian (Monstermusic, 80 %)

Pomahač nadále rád objevuje nové možnosti, nemaskuje nadšení z nich a daří se mu je zužitkovat ve svůj prospěch. Zároveň dozrává v nepřeslechnutelného umělce. Tato řadovka se tak stává důležitým monumentem v jeho příběhu. Patříte-li mezi hledače neobvyklých hudebních skupenství, je tohle nahrávka přesně pro vás. A taky je to velmi aktuální soundtrack do dnešních dnů.  Dan Hájek (Musicserver, Album týdne)

Video

Stream

 

 

Kontakty

Manager

Anna Mašátová
+420 775 614 984
anna@ampromotions.cz

Booker

Ricardo Delfino
+420 739 430 552
ricardo@ampromotions.cz

Ke stažení

https://bit.ly/DavidPomahac_EPK